Zapobieganie uwalnianiu oparów niebezpiecznych leków przy użyciu adaptera fiolki Tevadaptor

Kategoria: Baza wiedzy
Zapobieganie uwalnianiu oparów niebezpiecznych leków przy użyciu adaptera fiolki Tevadaptor

Zapobieganie uwalnianiu oparów niebezpiecznych leków przy użyciu adaptera fiolki Tevadaptor

Tevadaptor® jest urządzeniem do transferu leków niebezpiecznych w systemie zamkniętym (CSTD) zaprojektowanym do zapobiegania uwalnianiu się oparów niebezpiecznych leków do otoczenia podczas rekonstytucji i podawania leków. Zabezpieczeniem przed uwalnianiem leku w adapterze fiolki Tevadaptor® jest system TOXl-GUARD® składający się ze 100% filtra węgla aktywnego oraz filtra hydrofobowego 0,2 mikrona (patrz Rysunek 1). Filtr węglowy odznacza się wysoką skutecznością w zakresie pochłaniania oparów leków. Membrana 0,2 mikrona stanowi sterylną barierę zapobiegającą przenikaniu mikroorganizmów i cząsteczek stałych do systemu, a ze względu na swoje właściwości hydrofobowe, zapobiega uwalnianiu aerozoli i cieczy z systemu. W połączeniu ze sobą tworzą one skuteczną sterylną barierę dla cząsteczek stałych i toksycznych oparów leków. System TOXI-GUARD® gwarantuje, że ścieżka przepływu powietrza adaptera Tevadaptor® pozwala jedynie na wlot sterylnego powietrza do fiolki lub jego wylot z fiolki podczas rekonstytucji i podawania leku. Przeprowadzono badania mające na celu sprawdzenie skuteczności adaptera Tevadaptor® w zakresie zapobiegania ulatniania się oparów leków. Celem modelowego systemu było spowodowanie powstania oparów leków we fiolce leku. Ponieważ w warunkach typowego użycia ilość wytwarzanych oparów leków jest minimalna, w celu znacznego wzmożenia wytwarzania oparów stworzono warunki skrajne. Opary uwalniane z adaptera Tevadaptor® zostały uwięzione w zamkniętej komorze pomiarowej. Uwięzione opary leku zostały pobrane, a następnie poddane analizie wysoce czułymi metodami LC/MS/MS.

Adapter Tevadapor® poddano wymagającym próbom obejmującym sześć powszechnie stosowanych leków przeciwnowotworowych: etopozydu, doksorubicyny-HCl, karboplatyny, cyklofosfamidu, 5-fluorouracylu i paklitakselu (Rysunek 2). W przypadku etopozydu, doksorubicyny-HCl, karboplatyny, cyklofosfamidu, 5-fluorouracylu konsekwentnie stwierdzano obecność oparów w próbkach kontrolnych, w przypadku których system TOXl-GUARD® został usunięty z systemu Tevadaptor®. W próbkach testowych obejmujących pozostawiony na swoim miejscu system TOXI-GUARD® nie wykryto żadnych oparów leków. W przypadku paklitakselu nie wykryto żadnych oparów leków czy to w pozytywnej próbce kontrolnej czy też testowej. Wyniki te stanowią potwierdzenie skuteczności adaptera fiolki Tevadaptor® w zakresie zapobiegania uwalnianiu oparów niebezpiecznych leków.

Rysunek 1.
Przekrój adaptera fiolki Tevadaptor®. (1) filtr węglowy TOXI-GUARD®, (2) filtr hydrofobowy 0,2 μm, (3) ścieżka przepływu powietrza i (4) ścieżka przepływu cieczy.

Rysunek 2. Struktury chemiczne leków nowotworowych stosowanych w próbach adaptera fiolki Tevadaptor® i systemu TOXI-GUARD®. Rysunek przedstawia szeroki zakres badanych leków pod względem ich wielkości (masy cząsteczkowej) i złożoności strukturalnej.

Adapter fiolki Tevadaptor® jest urządzeniem do transferu leków w systemie zamkniętym (CSTD), przeznaczonym do wyrównywania ciśnienia wewnątrz fiolki i niewymagającym podejmowania jakichkolwiek działań przez użytkownika, co z kolei pozwala na oszczędność czasu i zapobiega potencjalnym błędom. Ostrze adaptera fiolki zawiera dwa kanały. Jeden kanał spełnia rolę ścieżki przepływu powietrza (patrz Rysunek 1, pozycja 3), a drugi kanał — ścieżki przepływu cieczy (patrz Rysunek 1, pozycja 4). System TOXI-GUARD® obejmuje sterylny filtr hydrofobowy 0,2 mikrona (Rysunek 1, pozycja 2) znajdujący się po wewnętrznej stronie kanału powietrza i sterylny filtr węglowy wiążący lek po jego zewnętrznej stronie (Rysunek 1, pozycja 1). Filtr hydrofobowy blokuje przepływ płynów i oparów wodnych z kanału powietrza, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego stopnia przenikalności powietrza. W procesie produkcji osnowy z węgla aktywnego powstaje tkanina węglowa odznaczająca się wysoce mikroporowatą strukturą i dużymi siłami elektrostatycznymi (Rysunek 3). Osnowa ta charakteryzuje się wysoką skutecznością w pochłanianiu organicznie aktywnych cząsteczek, które mogą przeniknąć przez filtr 0,2 mikrona, zapobiegając ich uwalnianiu do otoczenia.

3_1.jpg

Rysunek 3. Tkanina z osnową z węgla aktywnego (Zorflex®) zastosowana w systemie TOXI-GUARD®. Ilustracja po lewej przedstawia obraz niepowiększony. Ilustracja po prawej przedstawia powiększony obraz tkaniny z węgla aktywnego z widocznym gęstym splotem osnowy tkaniny węglowej.

Informacje o tkaninie Zorflex®, wykonanej w 100% z węgla aktywnego: Ochrona przed toksycznymi gazami stanowi jedno z najstarszych zastosowań węgla aktywnego. Bierze ona swoje początki w latach I Wojny Światowej, kiedy węgiel aktywny stosowano do ochrony przed chlorem i innymi gazami. Współcześnie wykorzystuje się go w wielu zastosowaniach przemysłowych, wojskowych i medycznych. Węgiel aktywny stosuje się w usuwaniu toksycznych i lotnych gazów w zakładach chemicznych, oczyszczalniach ścieków, maskach przemysłowych i wojskowych, odzieży chroniącej przed działaniem czynników chemicznych, biologicznych lub jądrowych, a także opatrunkach chroniących przed zakażeniem mikrobiologicznym. Producentem tkaniny Zorflex®, wykonanej w 100% z węgla aktywnego, jest firma Chemviron Carbon. Stosowany przez tę firmę specjalny proces produkcji pozwala na otrzymanie jednolitej mikroporowatej osnowy 0,2 nm i możliwość pokrycia niezwykle dużej powierzchni. Powierzchnia jednego grama tkaniny z węgla aktywnego jest równa ponad połowie powierzchni boiska piłkarskiego. Mikroporowata struktura i splot tkaniny sprawia, że wykazuje ona bardzo dobrą przepuszczalność (1 metr sześcienny powietrza na sekundę na centymetr kwadratowy tkaniny). Duża powierzchnia tkaniny w połączeniu z dużymi siłami elektrostatycznymi, które są wywoływane w tkaninie, stanowiąc jeden z nieodzownych etapów procesu produkcji, i jej wysoka przepuszczalność powietrza pozwalają na uzyskanie tkaniny węglowej o kinetyce bardzo szybkiej adsorpcji. To sprawia, że osnowa tkaniny wykonanej w 100% z węgla aktywnego wykazuje wysoką skuteczność w zakresie pochłaniania zarówno cieczy, jak i gazów.

Metoda badań

Skuteczność systemu TOXI-GUARD® zapobiegającego uwalnianiu oparów niebezpiecznych leków oceniono, stosując zamkniętą komorę pomiarową do uwięzienia uwolnionych oparów leków. Ponieważ ilość oparów leków, która może zostać wytworzona w warunkach typowego użycia, jest bardzo mała i typowo osiąga poziom poniżej analitycznych wartości granicznych wykrywania, opracowano modelowy system ze skrajnymi warunkami laboratoryjnymi, co miało na celu spowodowanie powstania oparów leków i ich wytworzenie na dużo większą skalę, niż można by było osiągnąć w typowym środowisku roboczym w szpitalach i aptekach. Badanie polegało na podgrzaniu fiolki leku i zawartego w niej roztworu do podwyższonych temperatur (50–60°C) i utrzymywaniu stałego dopływu strumienia azotu do fiolki przez kanał dopływu płynu adaptera fiolki Tevadaptor®. Następnie przechwycono opary uwolnione z adaptera Tevadaptor®, po czym odzyskano je przez rozpuszczenie w odpowiednim rozpuszczalniku. Zastosowano metody LC/MS/MS, opracowane i zatwierdzone specjalnie dla każdego badanego leku, służące wykryciu i określeniu ilości odzyskanego leku. Aby sprawdzić, czy warunki pomiarowe odniosły skutek w postaci doprowadzenia do parowania leku, równolegle przeprowadzono badania z użyciem adapterów fiolki Tevadaptor®, których wcześniej pozbawiono systemu TOXI-GUARD®. W przypadku każdego badanego leku ilość leku odzyskanego ze szczelnej komory pomiarowej, po poddaniu próbie nienaruszonych adapterów fiolki, porównano z ilością odzyskanego leku w pozytywnej próbce kontrolnej.

Wyniki badań

Parametry i wyniki badań przedstawia Tabela 1. Badania zostały przeprowadzone w dwóch laboratoriach referencyjnych, Analyst (Rehovot, Israel) i Nextar (Rehovot, Israel). Granica kwantyfikacji (LOQ) w przypadku systemów LC/MS/MS wahała się w zakresie 0,05–1 ng/ml, co odpowiada wartości LOQ wynoszącej 0,5–10 ng odzyskanego leku po zrównoważeniu objętości rozpuszczalnika użytego do odzyskania leku z zamkniętej komory przechwytywania oparów. Reprezentatywne chromatogramy z obu laboratoriów przedstawiono na Rysunku, odpowiednio, 4 i 5. W laboratorium Analyst lek doprowadzono do parowania przy użyciu azotu w postaci gazowej w objętości 90 l w temperaturze inkubacji leku wynoszącej 50°C, a w laboratorium Nextar —azotu w objętości 60 l w temperaturze 60°C. W przypadku cyklofosfamidu (oba laboratoria), karboplatyny, etopozydu, doksorubicyny i 5-flourouracylu lek był konsekwentnie odzyskiwany w pozytywnych próbkach kontrolnych, w przypadku których zastosowano adaptery fiolki Tevadaptor® bez systemu TOXI-GUARD®. Jego obecności nie stwierdzono w próbkach testowych, w przypadku których zastosowano adaptery fiolki Tevadaptor® z systemem TOXl-GUARD ®. W przypadku paklitakselu, nawet po wytworzeniu skrajnych warunków, nie odzyskano leku ani w pozytywnej próbce kontrolnej ani testowej.

Wnioski z badań

W celu sprawdzenia skuteczności systemu TOXI-GUARD® adaptera fiolki Tevadaptor® w zakresie przechwytywania oparów niebezpiecznych leków wytworzono skrajne warunki. W badaniu użyto sześciu różnych leków nowotworowych. Między tymi lekami występowały różnice pod względem wielkości, właściwości fizycznych i formulacji chemicznej. W przypadku pięciu z sześciu leków lek udało się odzyskać z pozytywnych próbek kontrolnych, w przypadku których adapter fiolki Tevadaptor® pozbawiono systemu TOXI-GUARD®. Poziom odzyskanego leku w tych pozytywnych próbkach kontrolnych wahał się w zakresie od 14 ng do 11 150 ng. W przeciwieństwie do tych poziomów, w próbkach testowych z nienaruszonym systemem TOXI-GUARD® adaptera fiolki Tevadaptor® poziomy leku konsekwentnie osiągały wartości poniżej granicy kwantyfikacji. Nieobecność odzyskanego leku w próbkach testowych potwierdza skuteczność systemu TOXI-GUARD®, stosowanego w adapterze fiolki Tevadaptor® w celu powstrzymywania uwalnianiu oparów niebezpiecznych leków. W przypadku paklitakselu nie wykryto żadnego śladu leku czy to w pozytywnych próbkach kontrolnych czy też próbkach testowych. Najbardziej prawdopodobną przyczyną tego stanu jest obecność rozczynników w jego preparacie (na przykład makrogologlicerolu rycynooleinianu) i ogólna lepkość roztworu. W przeciwieństwie do innych leków poddanych temu badaniu, preparat ten nie jest lotny, nawet w skrajnych warunkach wytworzonych na potrzeby badania. Zdolność systemu TOXI-GUARD® do zapobiegania uwalnianiu oparów w przypadku różnych leków poddanych badaniom świadczy o skuteczności adaptera fiolki Tevadaptor® w zakresie radzenia sobie z różnymi strukturami leków i ich preparatami; niezależnie od tego, czy będzie to stosunkowo niewielka cząsteczka, taka jak 5-fluorouracyl czy też duża złożona cząsteczka organiczna, taka jak etopozyd. Duża różnica pod względem ilości odzyskanych leków w pozytywnych próbkach kontrolnych dla różnych leków odzwierciedla różnice pod względem charakteru ich receptur leków, a także różnych skłonności do wytwarzania oparów leków. Jednak, nawet w przypadku wysoce lotnego etopozydu, gdzie stwierdzono ilość leku na poziomie 11-150 ng w komorze przechwytywania oparów dla pozytywnej próbki kontrolnej, nieobecność wykrytego leku w przypadku próbki testowej wskazuje na bardzo duże możliwości systemu TOXl-GUARD® w zakresie zapobiegania uwalnianiu oparów niebezpiecznych leków.

W celu uzyskania oferty skontaktuj się ze specjalistą z Twojego regionu. Kliknij żeby przejść do mapy 

lub wyślij email na bmtmedical@biameditek.pl

Odniesienia
1 Tkania wykonana z węgla aktywnego Zorflex®, broszura produktowa wydana przez firmę Chemviron Carbon, Dział tkanin, Zjednoczone Królestwo http://www.chemvironcarbon.com
Źródło: materiały marketingowe Tevadaptor