Tlenoterapia polega na podawaniu pacjentowi tlenu w stężeniu wyższym niż w powietrzu atmosferycznym.
Rodzaje tlenoterapii:
– tlenoterapia bierna
– tlenoterapia czynna
– tlenoterapia hiperbaryczna
– tlenoterapia domowa
Tlenoterapia bierna – w tym przypadku tlen w podwyższonym stężeniu jest dostarczany z zewnątrz, ale sam proces oddechowy jest prowadzony samodzielnie przez pacjenta.
Tlenoterapia bierna jest metodą, która zarezerwowana jest dla chorych wymagających podwyższonych stężeń tlenu, ale będących w stanie oddychać samodzielnie. W jej przypadku wykorzystywane są różnego rodzaju maski tlenowe, czy też wąsy. Ich wybór jest uzależniony głównie od potrzeby osiągnięcia konkretnych, terapeutycznych stężeń tlenu wymaganych dla danego pacjenta. Wśród ich rodzajów można wymienić:
• Wąsy tlenowe – są tanie, mało obciążające dla pacjenta, ale jednocześnie charakteryzują się małą skutecznością w dostarczaniu tlenu pacjentowi i nie pozwalają na osiąganie jego wysokich stężeń.
• Maska tlenowa prosta – zapewnia maksymalne stężenie tlenu w mieszaninie oddechowej na poziomie 60 procent (stężenie tlenu zależy od szybkości przepływu tlenu).
• Maska częściowo zwrotna z rezerwuarem – dzięki zastosowaniu rezerwuaru tlenu pozwala na osiąganie stężeń rzędu 95 procent, ale nie chroni przed retencją dwutlenku węgla.
• Maska bezzwrotna z rezerwuarem – podobna jak przedstawiona wyżej, ale zapobiegająca niekorzystnemu zjawisku retencji dwutlenku węgla.
Tlenoterapia czynna – w metodzie tej wykorzystywane są dodatkowe urządzenia (respiratory), które w sposób czynny prowadzą proces oddechowy za pacjenta.
Tlenoterapia hiperbaryczna – specjalistyczna, o wiele mniej dostępna, metoda prowadzenia tlenoterapii w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego. Zarezerwowana jest dla szczególnej grupy pacjentów – głównie chorych, zatrutych tlenkiem węgla (w ich przypadku tlen jest jedyną znaną i skuteczną metodą leczenia).
Tlenoterapia domowa – metoda zarezerwowana dla pacjentów cierpiących na przewlekłe choroby układu oddechowego (głównie POCHP, czy też mukowiscydoza), wymagających stałego leczenia tlenem w podwyższonych stężeniach, których nie ma konieczności stałej hospitalizacji.
lub wyślij email na bmtmedical@biameditek.pl
Zostawić odpowiedź
Zostawić odpowiedź