Test szczelności membran elastomerowych

Kategoria: Baza wiedzy
Test szczelności membran elastomerowych

Tevadaptor® test szczelności membran elastomerowych

Przygotowywanie leków cytotoksycznych z użyciem strzykawki i igły może narażać farmaceutów i pielęgniarki na długoterminowe zagrożenia dla zdrowia1,2.

System Tevadaptor® do przygotowywania i podawania leków w systemie zamkniętym (CSTD) w mechaniczny sposób zapobiega uwalnianiu leku w postaci oparu, aerozolu lub cieczy podczas jego przygotowywania i podawania3.

Badania systemu Tevadaptor® z zastosowaniem najnowszej roboczej wersji protokołu NIOSH i 2 fenoksyetanolu (2-POE) jako surogatu wykazały, że Tevadaptor® stanowi skuteczne urządzenie do transferu w systemie zamkniętym (CSTD)4Tevadaptor® zapobiega uwalnianiu niebezpiecznych leków w postaci oparów, cieczy i aerozoli podczas przygotowywania mieszanki i jej podawania przy zachowaniu skutecznej izolacji porównywalnej z konkurencyjnymi urządzeniami do transferu w systemie zamkniętym (CSTD), chroniąc tym samym farmaceutów przed narażeniem na te substancje lecznicze.

Niezależne bezpośrednie badanie systemu Tevadaptor® z systemami PhaSeal™ i Equashield® przy użyciu doksorubicyny, bardzo widocznego leku cytotoksycznego o czerwonej barwie, nie wykazało jakichkolwiek śladów leku na membranach czy na wacikach po dziesięciokrotnym użyciu systemu Tevadaptor®5.

Udowodniono, że system Tevadaptor® zapewnia znakomitą skuteczność i szczelność elementów wykonanych z elastomeru po nawet dziesięciu użyciach w porównaniu z innymi badanymi urządzeniami do transferu w systemie zamkniętym (CSTD)5.

Metodologia badań szczelności membran elastomerowych

Tevadaptor® zapewnia sprawdzoną skuteczność bez obecności jakichkolwiek wykrywalnych pozostałości leków przy kontroli wzrokowej i wymazach z wacika. Niezależne laboratorium Biopharma Stability Testing Laboratory Limited (BSTL) z Wielkiej Brytanii zbadało dziesięć zestawów systemu Tevadaptor® (adapter strzykawki + adapter fiolki) z zastosowaniem doksyrubicyny, bardzo widocznego leku cytotoksycznego, z czego każdy z zestawów użyto dziesięciokrotnie. To samo badanie przeprowadzono dla elementów PhaSeal™ i Equashield®. Badanie polegało na połączeniu dwóch elementów składowych ze sobą w celu pobrania leku z fiolki, po czym elementy rozłączono. Membranę i obu elementów składowych poddano badaniu na obecność śladów doksurbicyny, a następnie przetarto sterylnym wacikiem nasączonym alkoholem, który również przebadano na obecność pozostałości leku. Procedurę wykonano dziesięciokrotnie.

Wyniki badań po przeprowadzeniu analizy przez laboratorium BSTL

Wyniki pokazują, że system Tevadaptor® nie pozostawia żadnych śladów na powierzchniach membran ani na sterylnych wacikach po dziesięciu kolejnych użyciach. Element Equashield® wykazał podobną skuteczność, co Tevadaptor®, a w przypadku elementów PhaSeal™ po trzecim użyciu na membranie pojawiły się ślady doksorubicyny i/lub ślady na wacikach po czwartym użyciu.

Tevadaptor odznacza się teraz ulepszoną konstrukcją membran dla jeszcze lepszej skuteczności

Płaska powierzchnia membrany z elastomeru umożliwia łatwy dostęp w celu odkażenia. Udowodniono, że system Tevadaptor® zapewnia znakomitą skuteczność i szczelność elementów wykonanych z elastomeru po dziesięciu kolejnych użyciach z zastosowaniem doksorubicyny. Zostało to potwierdzone przez porównanie urządzenia z innymi dostępnymi na rynku urządzeniami do transferu w systemie zamkniętym (CSTD) po badaniu przeprowadzonym w niezależnym laboratorium przy udziale bardzo widocznego prawdziwego niebezpiecznego leku.

W celu uzyskania oferty skontaktuj się ze specjalistą z Twojego regionu. Kliknij żeby przejść do mapy 

lub wyślij email na bmtmedical@biameditek.pl

Odniesienia
1. Sessink PJ, Urinary cyclophosphamide excretion and chromosomal aberrations in peripheral blood lymphocytes after occupational exposure to antineoplastic agents. Mutat Res. 1994 Sep 1;309(2):193-9.
2. NIOSH. (2004) Preventing occupational exposure to antineoplastic and other hazardous drugs in health care settings. Publication Number 2004−165. National Institute for Occupational Safety and Health. Centers for Disease Control and Prevention. US Department of Health and Human Services. Dostępne pod adresem: https://www.cdc.gov/niosh/docs/2004-165/pdfs/2004-165.pdf.
3. Wskazania do stosowania urządzenia Tevadaptor.
4. Ocena skuteczności izolacji oparów w przypadku urządzeń do transferu w systemie zamkniętym (CSTD), w których zastosowano mechanicznie zamykaną barierę fizyczną lub technologię filtrowania powietrza — uniwersalny protokół oceny urządzeń do transferu w systemie zamkniętym (CSTD). Wilkinson AS. Zaprezentowano na ASHP 2016.
5. Dane Tevadaptor dostępne w aktach. Dane dotyczące doksorubicyny; badanie 174.
Źródło: materiał marketingowy Tevadaptor.