Badanie EKG przed rozpoczęciem aktywności fizycznej

Kategoria: Baza wiedzy
Badanie EKG przed rozpoczęciem aktywności fizycznej

Każdego dnia coraz więcej osób decyduje się na zmianę swojego trybu życia i rozpoczyna regularne uprawianie sportu. Jednak czy zawsze sport to zdrowie? Czy każdy może wybrać dowolną aktywność fizyczną? 

W odpowiedzi na te pytania pomaga wykonanie profilaktycznego badania ekg, w trakcie którego zostanie określona elektryczna czynność mięśnia sercowego. Badanie to jest zupełnie nieinwazyjne i bezbolesne. Wykonywane jest w celu oceny pracy serca i wykrycia ewentualnych  zaburzeń. 

W wyniku regularnego treningu fizycznego organizm ulega zmianom adaptacyjnym. W największym stopniu dotyczy to układu krążenia, którego ważnym elementem jest serce. Z powodu tych zmian oraz zwiększenia wydolności mięśnia sercowego, należy określić jego prawidłowe funkcjonowanie. Nierozpoznane wcześniej choroby mięśnia sercowego mogą doprowadzić do patologicznego charakteru przebudowy jego działania co następnie może skutkować nawet zgonem.

Najbardziej podstawowym badaniem serca jest spoczynkowa elektrokardiografia. Badanie to polega na rejestracji impulsów elektrycznych wprawiających w ruch mięsień sercowy. W razie stwierdzenia nieprawidłowości stanowi podstawę do dalszych badań.